Den prázdných domů v Ostravě // Day of empty houses in Ostrava

V rámci Dne prázdných domů proběhne akce i v Ostravě. Hledání tam zadrnká taky.

Celá kampaň za Kliniku je procesem, který má upozornit na širší souvislosti. Na to, že naše města jsou plná prázdných domů, které dlouhé roky či desetiletí chátrají, a stejně tak plná lidí bez domova a těch, kteří mají kde bydlet, ale už nemají kde realizovat svoje kulturní a společenské potřeby.

Namísto toho, aby stát v obecném zájmu podporoval smysluplné využití prázdných domů, zaklíná se posvátností soukromého vlastnictví. To je nejvyšší hodnotou bez ohledu na to, zda majitel svá práva vykonává či nikoliv, nebo jak faktické nevykonávání vlastnických práv dopadá na své okolí a komunitu.

Kauza Klinika ukázala tuto perverzní logiku v plném světle: soukromé vlastnictví je posvátné a hodno ozbrojené ochrany i v situaci, kdy jeho (ne)výkon znamená chátrání a ohrožení okolí. Dobrovolná kolektivní iniciativa snažící se o využití takového místa pro komunitu je naopak přestupkem nebo rovnou zločinem.

Ve veřejné debatě okolo Kliniky se často objevují argumenty, že jde o výjimečný případ. Stačí se ale projít ulicemi a rozhlížet se. Na každém rohu se najde roky chátrající potenciální klinika. Pojďme spolu na tuto realitu v neděli 28.12. upozornit!

den_Ostrava_plagoš

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.